Rekuperacja – czym jest i jak działa? W każdym budynku niezbędna jest odpowiedni wentylacja. Ma to wpływ na bardzo wiele czynników – od naszego samopoczucia aż po jakość powietrza i brak pleśni w mieszkaniu. Coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnej wentylacji jest rekuperacja. Podpowiadamy, czym jest i na jakiej zasadzie działa.
Rekuperacja – co to jest?
Rekuperacja nazywana jest także wentylacją mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. Jest to coraz częściej stosowana alternatywa dla tradycyjnej wentylacji. Ta opiera się na zasysaniu powietrza przez kominy, co zwykle spełnia swoją rolę, ma jednak kilka solidnych wad. Może wychładzać dom, a przy tym nie usuwa wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja jest z kolei wentylacją mechaniczną, która opiera się na ruchu powietrza generowanym przez specjalne urządzenie – rekuperator. Jego działanie polega na kontrolowaniu ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia. Umożliwia on także odzyskiwanie ciepła z zużytego powietrza. Rekuperacja jest więc systemem, który umożliwia mechaniczne wymienianie zużytego brudnego powietrza na czyste i świeże. Dodatkowym elementem jej działania jest odzyskiwanie części zgromadzonego ciepła.
Rekuperacja – jak działa?
Wiele osób jednak zastanawia się – jak działa system rekuperacji? Jego sercem jest specjalistyczne urządzenie – rekuperator. Jest on wyposażony w specjalny wymiennik, który służy do odzyskiwania ciepła. Powietrze zostaje wyciągane jednocześnie w dwóch kierunkach Jednym z nich jest chłodne i czyste powietrze zaciągane z zewnątrz budynku. Drugi to zużyte, ciepłe i wilgotne powietrze pochodzące z pomieszczenia. To ostatnie zostaje wyssane z pomieszczenia przez specjalne okrągłe kratki montowane na suficie i ścianach, nazywane anemostatami. Te dwa strumienie spotykają się ze sobą w rekuperatorze. Nie mieszają się jednak ze sobą – każdy z nich płynie odrębnym kanalikiem. Zużyte powietrze przechodzi przez specjalny wymiennik i zostawia tam swoje ciepło. Czyste powietrze, nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło z powrotem. Od rekuperatora odchodzą kolejne elementy systemu rekuperacji, czyli kanały wentylacyjne. To właśnie one przenoszą ciepłe, ale jednocześnie czyste powietrze po całym domu. Rekuperator to niezwykłe urządzenie, które nie tylko ogrzewa powietrza nawiewane do domu z zewnątrz, ale także oczyszcza je. Filtry urządzenia wpuszczają do naszego domu jedynie czyste powietrze, dlatego zimowy smog, alergeny oraz różnego rodzaju kurz i pył przestają być problemem.
Rekuperacja – jak przekłada się na oszczędność?
Bardzo istotną kwestią, która interesuje lwią część osób zainteresowanych rekuperacją jest potencjalna oszczędność, jaką może on zapewnić gospodarstwu domowemu. Rzeczywiście – system rekuperacji może wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Co więcej, oszczędność ta może wynosić nawet do trzydziestu procent w kwestii rachunków za energię.
Rekuperacja a komfort mieszkania
Dla wielu osób jeszcze ważniejsza od ewentualnych oszczędności jest kwestia poprawy komfortu życia oraz zdrowia wszystkich domowników. Kwestie techniczne i ekonomiczne są oczywiście bardzo ważne, jednak system rekuperacji to także inwestycja w prawdziwą poprawę jakości naszego codziennego życia. W dzisiejszych czasach realnym problemem jest smog, który dotyka już nie tylko dużych miast. W związku z nim otworzenie okna niekoniecznie wiąże się z prawdziwym wietrzeniem mieszkania. To wszystko przekłada się na problemy z wentylacją, zbyt dużą wilgotność w domu, problemy z pleśnią i złym samopoczuciem. Smog, pył i alergeny to realny problem nie tylko osób zmagających się z problemami dróg oddechowych. Rekuperator jest prawdziwym remedium na tego typu problemy. Rekuperacja czyści i filtruje powietrze sprawiając, że znacznie poprawia się jego jakość. Warto pamiętać, że wolny od zanieczyszczonego powietrza nie jest dzisiaj w zasadzie nikt. Nawet dobre i ekologiczne paliwo generuje bowiem pewnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie można też zapomnieć o alergenach, które są prawdziwą zmorą wielu osób. Rekuperacja chroni domowników w okresie największego pylenia roślin i może być prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z alergią. Kolejną nieprzyjemną kwestią, przed którą broni nas rekuperacja jest pleśń. Grzyb to prawdziwa zmora wielu domów, nawet tych stosunkowo nowych. Rekuperator zapewnia nam stałą wymianę powietrza, dlatego daje gwarancję, że pleśń stanie się jedynie przykrym reliktem przeszłości. Nowoczesne rekuperatory są w pełni zautomatyzowane i dostosowują swoje działanie do ilości przebywających w mieszkaniu osób. Warto pamiętać także o takich szczegółach jak szybkie i skuteczne usuwanie z pomieszczenia przykrych zapachów. Chociaż taka kwestia wydaje się prozaiczna, dla wielu osób stanowi poważną przeszkodę w odczuwaniu codziennego komfortu. Dzięki rekuperacji uporczywe zapachy zrobionego wcześniej obiadu nie przeszkadza nam w przyjmowaniu gości. Jak widać rekuperacja to nowoczesny system wentylacyjny, który znacznie poprawia komfort naszej codzienności i chroni nasze zdrowie.