Budowa dachów krok po kroku – wszystko, co trzeba wiedzieć. Proces budowy dachów najczęściej jest przez wszystkich upraszczany do położenia ostatniej jego warstwy, którą najczęściej jest blacha trapezowa lub blacha falista, na uprzednio do tego przygotowanym szkielecie. Znacznie spłyca to całą skomplikowaną budowę dachów, na który składa się wiele innych elementów (w tym chociażby wiązary dachowe, o których niewiele osób niezaznajomionych z budowlanką wie).

W tym artykule rzucimy nieco więcej światła na proces budowy dachów, opisując go nieco bardziej szczegółowo, ale starając się i tak uprościć go w taki sposób, aby stał się zrozumiały dla osób niepotrzebujących specjalistycznej wiedzy, ale chcących przyswoić sobie podstawy.

Budowa dachów – fakty, o których trzeba wiedzieć

  • Podstawą budowy dachu jest tak zwana więźba, której bardzo istotnym elementem są wiązary dachowe. Ich zastosowanie jest proste – stanowią element, który przenosi ciężar całego dachu oraz wszystkiego, co na nim się znajdzie (w tym śniegu) na elementy nośne budynku.
  • Budowa dachów zawsze bazuje na projekcie – dach bowiem jest konstrukcją indywidualną dla każdego budynku, wymagającą jego dopasowania właśnie do niego. Dlatego właśnie podkreślamy, że nie należy go spłycać do powierzchownej jego warstwy, jaką jest chociażby blacha trapezowa.
  • Projekt bierze pod uwagę nie tylko podstawowy szkielet dachu, ale też elementy dodatkowe i pokrywające, jak chociażby wspomniana powyżej blacha trapezowa, ale i okna i rynny. To na etapie projektowania powinno się też ustalić sposób jego ocieplenia (część z nich wymaga odpowiedniej budowy i wzięcia ich pod uwagę na wczesnych etapach powstawania domów).
  • Tak naprawdę blacha trapezowa czy jakikolwiek inny element pokrycia dachu nie są istotne w kontekście praktyczno-użytkowym. Są zaledwie warstwą zewnętrzną – w przeciwieństwie do innych elementów budowy dachu, jak wiązary dachowe, można je wymienić w niemal każdym momencie.

Zobacz również:

Budowa dachów krok po kroku

Proces budowy dachów tylko wydaje się być mało skomplikowany. Większość ludzi bagatelizuje go, uznając, że jest „ostatnią prostą” w drodze ku własnym czterem ścianom. Nie ma ich jednak za co winić – to właśnie perspektywa rychłego zamieszkania w nowym lokum przysłania im wgląd na to, jak ciężka praca musi jeszcze zostać wykonana, by zamieszkanie było możliwe. Sam proces budowy dachów składa się z kilku etapów i choć nie zawarliśmy tego poniżej, a wspomnieliśmy wcześniej, etap projektowy również wpisuje się w tenże proces. Pamiętajmy, aby projekt był nie tylko jak najbardziej precyzyjny, ale też po prostu realny do wykonania. Niech zawiera wyłącznie elementy niezbędne oraz znajdujące się w naszej wizji domu idealnego.

Jeżeli chodzi sam proces budowy dachów, ten można podzielić na następujące kroki:

  1. Powstanie więźby dachowej, zawsze na podstawie projektu, koniecznie z idealnym dopasowaniem jej do struktury budynku. Więźba dachowa powinna zawierać wysokiej jakości wiązary dachowe, ale i inne jej części, które sprawiają, że jest solidna i godna zaufania. Cała więźba dachowa pełni rolę stabilizatora i to ona nadaje wytrzymałość całej konstrukcji dachowej. Właśnie dlatego to ona, a nie blacha trapezowa pełni najważniejszą rolę w całym procesie.
  2. Pokrycie więźby dachowej folią – gdy więźba jest już gotowa, konieczne jest wykonanie tak zwanego foliowania, a zatem pokrycia jej folią dachową. Ta ma za zadanie zapewnić dachu szczelność.
  3. Łatanie, w ramach którego instalowane są tak zwane „łaty” – listewki o wymiarach 40×50 mm, mających za zadanie poprawienie procesu wentylacji dachu.
  4. Montowanie elementów dodatkowych – jeszcze przed pokryciem dachu kładzie się tak zwane elementy dodatkowe, które są bardzo istotne w całej jego konstrukcji. Mogą to być okna, a muszą – rynny. Te ostatnie są kluczowym, choć właśnie dodatkowym elementem konstrukcji każdego dachu.
  5. Pokrycie dachu wybraną przez nas dachówką, blachą czy czymkolwiek innym. Mamy tutaj absolutną dowolność, gdyż wszystkie ważne i kluczowe elementy dachu wykonaliśmy na poprzednich etapach. Na tym ostatnim już liczy się nasz gust, gdyż pokrycie dachu pełni rolę niemal wyłącznie estetyczną (acz ważna jest jego wytrzymałość, zwłaszcza biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne).

Proces budowy dachów może, ale nie musi zakończyć się ich ociepleniem. Jego przebieg zależy tutaj przede wszystkim od dobranej na etapie projektowej ścieżki. Warto pamiętać o tym, że dobrze ocieplony dach jest w stanie zwracać nam pieniądze, które musielibyśmy wydać dodatkowo na ogrzewanie, jeśli ten nie byłby właśnie ocieplony i odizolowany od świata zewnętrznego.

Budowa dachów krok po kroku

Wiązary dachowe, blacha trapezowa, ocieplanie dachów i izolacja – rzeczy związanych z budową dachów jest całe mnóstwo. Nigdy jednak nie spłycajmy całego procesu do zaledwie umiejscawiania szkieletu i kładzenia na nim wybranego przez siebie pokrycia. Warto mieć świadomość tego, że powstawanie dachów jest czymś zaplanowanym, skomplikowanym i złożonym, a cała konstrukcja nie bez powodu zapewnia bezpieczeństwo i solidność przy całych swoich ogromnych rozmiarach.