Oszczędność czy czyste powietrze, czyli jakie filtry przemysłowe do powietrza wybrać? W dobie rosnących cen energii elektrycznej każdy z nas skupia się przede wszystkim na jej oszczędzaniu. Problem drogiego prądu dotyka zwłaszcza firmy, dla których ceny nie zostały zamrożone. Niemniej jednak oszczędności w aspekcie wyboru filtrów przemysłowych do powietrza nie mogą przekładać się na ich niższą jakość. Jest to bardzo istotne zarówno w kontekście ochrony środowiska naturalnego, jak i zdrowia oraz życia ludzkiego.
Na czym polega mądre oszczędzanie?
O konieczności generowania oszczędności w zakresie zużywania energii elektrycznej możemy w ostatnim czasie usłyszeć naprawdę sporo. Przedsiębiorcy siłą rzeczy zaczynają ich szukać, gdyż nie są w stanie pokryć kosztów związanych z dużym zużyciem prądu. Niemniej jednak mądre oszczędzanie nie powinno przekładać się na jakość powietrza. Problem ten zaczynamy zauważać nie tylko w sferze życia gospodarczego, ale również publicznego. Coraz więcej osób wybiera palenie wątpliwej jakości opałem, chcąc tym samym zaoszczędzić w obliczu rosnących cen węgla czy drewna.
Tymczasem konsekwencje takiego zachowania ponosi całe społeczeństwo. Podobnie jest w przypadku firm, które produkują na szeroką skalę. Cały proces produkcji wiąże się z emisją do atmosfery szkodliwych substancji, których zatrzymaniem zajmują się wysokiej klasy filtry przemysłowe do powietrza. Wyłapują one szkodliwe cząsteczki, dzięki czemu nie trafiają one do atmosfery, a tym samym do naszych płuc. Badania naukowe pokazują, że regularne wdychanie zanieczyszczeń zwiększa ryzyko zachorowania na choroby płuc oraz niektóre nowotwory. Problem ten dotyczy zwłaszcza pracowników linii produkcyjnych czy fabryk, będących na pierwszej linii kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Mądre oszczędzanie nie może więc polegać na wyborze filtrów przemysłowych do powietrza, patrząc tylko na to, ile energii zużywają. Paradoksalnie, nawet w obecnych czasach, jest to aspekt drugorzędny.
Dlaczego czyste powietrze jest tak ważne?
Świadomość społeczna dotycząca czystego powietrza rośnie z roku na rok. Widać to chociażby po wskaźnikach smogu, które powoli, ale sukcesywnie spadają. W praktyce oznacza to, że coraz mniej osób używa opału wątpliwej jakości. Czyste powietrze jest bardzo istotne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla ludzi. Czasami nawet nie czujemy, gdy niebezpieczne pyły przedostają się do naszego układu oddechowego. Nie czujemy, gdyż do tego zapachu jesteśmy poniekąd przyzwyczajeni. Niestety, jest to bardzo niezdrowe przyzwyczajenie. Problem ten dotyczy zwłaszcza pracowników firm produkcyjnych oraz osób mieszkających w pobliżu siedziby firmy, emitującej do atmosfery substancje szkodliwe.
W ostatnich latach przedsiębiorcy zrobili duży krok do przodu, decydując się na zakup wysokiej jakości filtrów przemysłowych do powietrza. Są one droższe, jednak lepiej chronią przed szkodliwymi pyłami. Niestety, coraz częściej pojawiają się wątpliwości odnośnie wyboru filtrów wysokiej klasy, które jednocześnie potrzebują do pracy większych ilości energii elektrycznej. Koszty związane z jej poborem pokrywają przedsiębiorcy, którzy w czasach kryzysu szukają oszczędności. Pojawia się więc swoisty dylemat – czyste powietrze czy niższe koszty? Odpowiedź wydaje się oczywista – czyste powietrze dziś to inwestycja w naszą przyszłość. Warto promować tą wiedzę nie tylko wśród osób prywatnych, lecz również wśród przedsiębiorców, którzy zobowiązani są wybrać odpowiednie filtry przemysłowe do powietrza do swojej firmy.
Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej jakości filtrów przemysłowych?
Wiadomo już, że energooszczędność nie może być czynnikiem decydującym odnośnie wyboru odpowiedniego filtra przemysłowego do powietrza. Czym więc warto się kierować? Przede wszystkim musimy skupić się na wydajności produktu, dopasowując go do własnych potrzeb. Nie sposób wydać jednoznacznych rekomendacji – warunki w każdym zakładzie będą zgoła inne, zależne od procesów produkcyjnych, jakie są w nich realizowane. Niemniej jednak to właśnie wydajność jest tutaj czynnikiem kluczowym. Sprawdzamy więc, jakie dokładnie cząsteczki pochłania filtr i w jakim czasie. Warto również sprawdzić, na jakiej powierzchni może działać konkretne urządzenie. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku większych hal produkcyjnych.
Na decyzję przedsiębiorców nierzadko wpływ ma również cena produktu. Wydaje się to oczywiste, zwłaszcza w czasach, gdy liczymy się z niemal każdą złotówką. Pamiętajmy jednak, że cena jest pochodną jakości. Jeśli decydujemy się na tani filtr przemysłowy do powietrza, to być może nie będzie on w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Na rynku dostępne są również wysokiej klasy filtry w atrakcyjnych cenach, choć nie ulega wątpliwości, że plasują się one raczej w średnich, niż niższych półkach cenowych. Jednocześnie miejmy na uwadze, że wydatek na zakup filtra przemysłowego do powietrza ma charakter jednorazowy. Warto więc potraktować go jako inwestycję w czyste powietrze oraz zdrowie własne i osób zatrudnionych w zakładzie.