Fotowoltaika jawi się obecnie jako doskonały pomysł, na zaoszczędzenie pieniędzy. Dodatkowo jest to rozwiązanie proekologiczne, więc dla wielu osób jest to idealny sposób na zainwestowanie pieniędzy. Fotowoltaika nie jest to jednak prosta sprawa, jeśli idzie o decyzje dotyczące tego ile paneli oraz o jakiej mocy musimy zainstalować. Pytaniem, jakie się często pojawia w sprawie fotowoltaiki: ile prądu jest w stanie ona wyprodukować? Powinniśmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Fotowoltaika Ile prądu wygeneruje?
Pytanie o produkcję prądu przez fotowoltaikę jest zasadne, ale w wielu przypadkach jest ono zadawane w nieprawidłowy sposób. W pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie: ile fotowaoltaika prądu powinna nam wyprodukować, a następnie jaka instalacja będzie w stanie nam ten prąd zapewnić.
Jeśli idzie o produkcję prądu, to musimy wiedzieć, że panele fotowoltaiczne produkują tyle energii, ile pozwolą im czynniki zewnętrzne (nasłonecznienie, zacienienie, sposób instalacji). Dotyczy to oczywiście paneli tego samego typu, o tej samej mocy, ale instalowanej w innych miejscach. Oczywistą sprawą jest, że panele są bardziej wydajne, na przykład na południu Europy niż w Polsce, ale nawet u nas różnice mogą być znaczne, w zależności od warunków, w jakich zostaną zainstalowanie. Mamy jednak wyniki badań, na podstawie których możemy przedstawić przynajmniej uśrednione oczekiwania, jakie powinniśmy mieć, odnośnie do fotowoltaiki – ile prądu fotowoltaika produkuje, zależy od jej mocy. Wydajne produkowanie, wymaga jednak, abyśmy dostawali oczekiwane ilości prądu, z instalacji o określonej mocy.
W naszych szerokościach geograficznych zakłada się, że instalacja o mocy 1kWp (kilowatopik – czyli szczytowa moc maksymalna), powinna w skali roku wyprodukować 1000 kWh godzin. Jest to jednak założenie w warunkach idealnych. Warunki idealne zakładają, że instalacja jest niezacieniona, ustawiona na południowy-zachód, a panele są pochylone pod kątem 30-40 st. Oczywiście nie każda instalacja spełnia takie założenia. Czy warto instalować zatem panele w warunkach odbiegających od optymalnych?
Sprawdź koniecznie:
- ogniwo fotowoltaiczne Kołobrzeg https://eko-woltaika.pl/fotowoltaika-kolobrzeg
- fotowoltaice Świdwin https://eko-woltaika.pl/fotowoltaika-swidwin
Ile prądu fotowoltaika produkuje w warunkach odbiegających od optymalnych?
Fotowoltaika, która nie generuje tyle prądu, ile zakładają warunki optymalne, wcale nie musi być nieopłacalnym rozwiązaniem. Należy jednak założyć, że warunki finansowe, na których opiera się inwestycja, ulegnie zmianie. Musimy założyć, że koszty inwestycyjne będą większe, a czas zwrotu inwestycji będzie również dłuższy. Jak wspomniano, nie oznacza to, że fotowoltaika nie jest opłacalna w takiej sytuacji.
Fotowoltaika, której panele są ustawione pod kątem np., 25st zamiast optymalnych wartości 30-40st, produkują przykładowo 70% energii elektrycznej mniej. Czyli zamiast 1000 kWh rocznie, produkują ok. 700-750 kWh rocznie. Tego typu zmniejszenie jest dopuszczalne, ale należy podczas dokonywania obliczeń związanych z inwestycją, uwzględnić ten czynnik. Inną sprawą jest również to, że mając wydajność o 30% mniejszą, będziemy musieli zbudować instalację o ok. 30% większej powierzchni.
Polecamy także:
- zestawy fotowoltaiczne Końskie http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-konskie/
- fotowoltaika Opatów http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-opatow/
- rekuperatory Końskie http://www.gmstarbud.pl/rekuperacja-konskie/
- rekuperacja Opatów http://www.gmstarbud.pl/rekuperacja-opatow/
Jaka moc paneli jest odpowiednia?
Tyle prądu powinna nam wyprodukować fotowoltaika, ile prądu potrzebujemy. Statystyczne gospodarstwo domowe wykazuje zapotrzebowanie na poziomie 3 000 kWh na rok. Oczywiście mówimy tutaj o gospodarstwie statystycznym, czyli na pewno są gospodarstwa, które zużywają prądu sporo więcej, ale są i takie, które zużywają go sporo mniej. W prawidłowej ocenie naszego zapotrzebowania przyjdzie nam zestawienie rachunków z elektrowni. Robiąc nawet proste podliczenie zużycia prądu, np. z trzech lat, pokaże nam średnie zużycie. Warto jeszcze przeanalizować to pod kątem tego, czy nasze zużycie utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Może spadać lub rosnąć. Jeśli tak się dzieje, to warto się zastanowić nad tym, co jest powodem spadków i wzrostów. Może się okazać, że jest to tendencja stała, i należy moc paneli zaplanować w perspektywie przynajmniej kilku lat w przód.
Na co uważać?
Czy można zainwestować w fotowoltaikę, a jednocześnie dostać wyższy rachunek za prąd? Pytanie to wygląda na retoryczne, ale niestety nie jest. Znane są przypadki, kiedy taka sytuacja miała miejsce. Nie dotyczy ten problem w większości osób prywatnych, ale warto na niego zwrócić uwagę. Instalacje fotowoltaiczne o dużej mocy, wymagają instalowania mocnych falowników, za pomocą których prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny oddawany do sieci elektrycznej ogólnej, albo do naszej własnej. Falownik zużywa jednak spore ilości mocy biernej pojemnościowej, która jest bardzo droga. Można falowniki kompensować za pomocą specjalnych baterii dławicowych, ale trzeba się na tym znać. Problem ten dotyczy instalacji o dużej mocy, ale warto pamiętać o tym temacie, kiedy moc naszej siłowni może przekroczyć 5kWp. Instalacje mniejsze również mają pobór mocy biernej, ale jest on na tyle mały, że dostawcy prądu nie obciążają ich kosztami za jej zużycie. Inaczej sprawa ma się, kiedy przekroczymy 0,4kWh zużycia takiej mocy.