Uzależnienie od alkoholu to jeden z głównych problemów współczesnego społeczeństwa. Wiele osób cierpi na głód alkoholu, nie zdając sobie sprawy z jego wpływu na organizm i zachowanie. Czasami ta świadomość przychodzi w momencie, gdy nie można obejść się bez pomocy specjalistów i leczenia w ośrodku. Wykwalifikowany specjalista, podczas konsultacji, jest w stanie rozwiązać główny problem, z którym nie mogą sobie poradzić bliscy alkoholika: uzyskać jego dobrowolną zgodę na leczenie.
Gdzie alkoholik powinien szukać pomocy?
Gdzie leczyć alkoholizm? Ośrodek dla osób uzależnionych od alkoholu posiada wypracowany arsenał technik skutecznego pozbycia się alkoholizmu. Stosuje następujące metody leczenia alkoholizmu:
- Detoksykacja. Środki detoksykacyjne obejmują szereg procedur, takich jak płukanie żołądka, podawanie sorbentów, płynoterapia, podawanie odtrutek i preparatów podtrzymujących. Takie procedury obejmują różne programy terapii alkoholowej – od zwykłych, szybkich detoksykacji po delikatne oczyszczanie organizmu przez kilka dni. Odwyk jest pierwszym etapem przed leczeniem alkoholików.
- Wszywki alkoholowe. Taka procedura najczęściej stosowana jest w zamkniętym ośrodku dla alkoholików, ale niektórzy decydują się na wykonanie takiego zabiegu w trybie ambulatoryjnym. Celem wszycia esperalu jest wywołanie niechęci do picia alkoholu, ponieważ przepicie wszywki pociąga za sobą duże problemy zdrowotne aż do zgonu.
- Psychoterapia. Podczas leczenia zamkniętego dla alkoholików stosowane są techniki psychoterapeutyczne (behawioralne, psychoanaliza, psychoterapia rodzinna). Zostały one szeroko rozpowszechnione, jako główne i pomocnicze elementy leczenia alkoholizmu. Podczas terapii alkoholowej następuje badanie kompleksów i innych przyczyn, które powodowały nadużywanie alkoholu. Pomaga przy powrocie alkoholików do normalnego życia w społeczeństwie i rodzinie. Ponadto odwyk alkoholowy zamknięty służy, jako potężny środek przeciw nawrotom. Te metody są najskuteczniejsze ze wszystkich, ponieważ przyczyna załamań alkoholików nie jest związana z fizycznym, ale psychologicznym pragnieniem alkoholu.
Jak skutecznie rozwiązać problem alkoholowy?
Im dłużej trwa uzależnienie od alkoholu, tym wyraźniej ujawniają się objawy degradacji alkoholu. Pijacy z wieloletnim uzależnieniem cierpią na poważne zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Nie mają czynników odstraszających, sfera intelektualna stopniowo zanika, a nawet ideowy komponent uzależnienia zostaje zredukowany do zera. Więc główne metody motywacji, którymi posługują się psychiatrzy i krewni, są często bezsilne.
Przebywając w ośrodku dla osób uzależnionych od alkoholu uzależniony może zrozumieć, że nastąpił u niego zanik sfery emocjonalnej. Co prowadzi do trudności samodzielnego podjęcia decyzji o leczeniu. Gdzie leczyć alkoholizm, gdy wydaje się to beznadzieją sytuacją? Optymalnym rozwiązaniem jest przekonanie alkoholików do leczenia na odwyku alkoholowym zamkniętym. Interwencja medyczna po przyjęciu osoby uzależnionej na oddział odwykowy w większości przypadków przekonuje do leczenia. Procedura interwencyjna wykazuje wysoką skuteczność przy udziale bliskich i może być przeprowadzona tylko pod warunkiem wyrażenia zgody.
Plusy stacjonarnego odwyku
Alkoholizm, objawy odstawienia i inne konsekwencje picia można przezwyciężyć tylko w wysokospecjalistycznych ośrodkach dla osób uzależnionych od alkoholu. Jest to racjonalne i skuteczne rozwiązanie, ponieważ specjaliści posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, a także wszelkie niezbędne narzędzia i leki. I to jest główna zaleta zamkniętego leczenia alkoholizmu.
Leczenie odwykowe jest najskuteczniejszym sposobem przezwyciężenia uzależnienia od alkoholu. Tylko tutaj osoba zostanie przebadana pod kątem chorób przewlekłych i oceniony zostanie stopień zaawansowania alkoholizmu. Tylko tutaj alkoholik otrzyma odpowiednią opiekę i uwagę bez żadnej krytyki. Tylko podczas terapii alkoholowej osoba uzależniona może jednocześnie liczyć na leki i leczenie psychoterapeutyczne.
Jak przygotować się do leczenia stacjonarnego?
Dla powodzenia leczenia w zamkniętym ośrodku dla alkoholików ważne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Przed przyjęciem do ośrodka prowadzone są rozmowy, wyjaśniające pozytywne aspekty trzeźwego trybu życia oraz negatywne aspekty picia. Kiedy człowiek jest przekonany o potrzebie leczenia, sam będzie chciał wyzdrowieć, a to jest kluczowy moment w całym procesie zdrowienia.
Jeśli alkoholik dąży do zastosowania wszywki alkoholowej w żadnym wypadku nie może wybierać leku samodzielnie. Odpowiednie leki musi zlecić lekarz, który zna ich skutki uboczne i przeciwwskazania. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poważnych powikłań i problemów zdrowotnych. Po wstępnym badaniu organizmu lekarz może podać:
- Leki nootropowe (w celu ochrony mózgu przed uszkodzeniem)
- Hepatoprotektory (w celu przywrócenia funkcji wątroby)
- Żółciopędne (w celu oczyszczenia woreczka żółciowego)
- Środki nasenne (w celu normalizacji snu)
- Środki uspokajające (w celu poprawy stanu emocjonalnego).
Esperal wszywka alkoholowa Poznań.
Stosowanie przepisanych leków pomoże w jak najkrótszym czasie odczuć ulgę i poprawę kondycji organizmu. Niezwykle ważne jest jednak utrzymanie przebiegu leczenia do samego końca, aby osiągnąć pożądany efekt terapeutyczny.