Nurkowanie to temat, który fascynuje wiele osób. Niekiedy myślimy, że sami nie moglibyśmy zdecydować się na taką przygodę, co jest nieprawdą- niemalże każdy może podjąć się tego wyzwania. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne przeciwwskazania, które wykluczają nurkowanie. Co powinniśmy wiedzieć na temat nurkowania? W jaki sposób nabywać umiejętności praktyczne z zakresu nurkowania? Na czym polega bezpieczne nurkowanie? Kiedy powinniśmy zrezygnować z nurkowania? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Co powinniśmy wiedzieć na temat nurkowania?
Aby rozpocząć nurkowanie, na początku naszej przygody nie potrzebujemy wiele. Wystarczy, że będziemy ciekawi, jednocześnie zaopatrzymy się w maskę, płetwy i rurkę do oddychania. Im więcej czystej wody, tym lepiej dla nas. Jeśli mamy bliską osobę, która zna się na tym temacie, wówczas możemy poprosić o kilka wskazówek dla początkujących. W pierwszej kolejności rozpoczniemy przygodę z snorkelingiem- jest to pływanie, które polega na tym, że znajdujemy się przy powierzchni w masce, a także z płetwami. Chwilę później możemy już zdecydować się na nurkowanie swobodne. W celu rozpoczęcia przygody z nurkowaniem powinniśmy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w podstawowy zestaw akcesoriów wysokiej jakości. Zapłacimy za to od 200 do 250 zł. Niektórym wydaje się, że jest to tylko nudna zabawa, dzięki której możemy przez dłuższy czas moczyć głowę pod wodą. W praktyce wygląda to nieco inaczej, bowiem nurkowanie jest znacznie bardziej wymagające, jednakże dostarcza niezapomnianych wrażeń. Zdarzają się sytuacje, w których czynność ta może okazać się nieco niebezpieczna. Wszystko zależy jednak od tego, w jaki sposób podchodzimy do nurkowania, jakie mamy ambicje, a także co chcielibyśmy osiągnąć.
W jaki sposób nabywać umiejętności praktyczne z zakresu nurkowania?
Jeśli chcielibyśmy nauczyć się profesjonalnego nurkowania, wówczas powinniśmy poprosić o pomoc wykwalifikowanego instruktora. Samodzielne próby mogą być dla nas katastrofalne w skutkach. Utrwalamy w ten sposób złe i niebezpieczne nawyki, a w skrajnych przypadkach może dojść do wypadku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na świecie istnieje wiele różnych organizacji, które nadzorują proces związany ze szkoleniami i wydawaniem certyfikatów zarówno dla instruktorów, jak i samych nurków. Decydując się na ośrodek posiadający akredytację mamy niemalże gwarancję, że wszystko odbędzie się bezpiecznie, zgodnie z dopracowaną metodologią szkolenia. Dodatkowo nurek może otrzymać specjalny certyfikat- jest on wymagany nie tylko przez ubezpieczycieli i część wypożyczalni sprzętu, ale także przez organizatorów ekscytujących wypraw nurkowych. Najbardziej znaną, jednocześnie największą organizacją naukową jest PADI- należy do niej wiele szkół w naszym kraju. Szkolenia rozpoczynają się oczywiście od stopnia podstawowego. W przypadku postępów możemy liczyć na wyższe uprawnienia.
Na czym polega bezpieczne nurkowanie?
W tym miejscu powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczne nurkowanie wymaga od nas odpowiednich predyspozycji psychicznych. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Konieczna jest dojrzałość, odpowiednia dyscyplina, zdolność do obiektywnej i szybkiej oceny sytuacji, a także krytyczne spoglądanie na własne umiejętności. Duże znaczenie ma nie tylko odporność na stres, ale również umiejętności związane z działaniem pod presją czasu. Kiedy poznamy swój organizm i zdamy sobie sprawę z tego, jak długo możemy przebywać pod wodą, nie możemy ryzykować choroby ciśnieniowej. Pod żadnym pozorem nie zwlekajmy z wynurzeniem, nawet jeśli miałoby to spowodować utratę pięknego zdjęcia. Jednym z najpoważniejszych wrogów nurka jest panika. Nawet niewielka usterka sprzętu może spowodować śmierć, jeśli zaczniemy działać chaotycznie. Przykładowo w przypadku uszkodzenia się maski czy przewodu jesteśmy w stanie sobie z tym bez większych problemów poradzić, pod warunkiem, że nie zaczniemy się zachowywać irracjonalnie. Sami powinniśmy odpowiedzieć sobie pytanie czy nurkowanie nas pociąga, ale także czy jesteśmy w stanie zachowywać się odpowiednio nawet pod dużą presją.
Kiedy powinniśmy zrezygnować z nurkowania?
Niestety nie w każdym przypadku możemy zdecydować się na nurkowanie. Istnieją pewne przeciwwskazania, które bezwzględnie wykluczają nas z tej przygody. Możemy do nich zaliczyć astmę oskrzelową, odmę samoistną, rozedmę, przebytą torakotomię, drgawki lub częstą utratę przytomności, perforację błony bębenkowej, uzależnienie od leków, przebyte zabiegi chirurgiczne uszu. Nie możemy nurkować podczas ciąży, kiedy cierpimy na cukrzycę, mamy problemy natury psychicznej i psychiatrycznej. Istnieją również przeciwwskazania, które co prawda całkowicie nie skreślają nurkowania, ale powinny wzbudzić u nas niepokój i szczególną ostrożność. Wśród nich zaliczyć możemy otyłość, poważne wady wzroku, obniżenie pojemności rezerwowej płuc i chorobę wieńcową.