Po co dzieciom plac zabaw? Przede wszystkim jest to sposób na skłonienie dzieci do ruchu. We wczesnym dzieciństwie kładziony jest fundament, na którym wszystko powstaje. Brak świeżego powietrza i aktywności fizycznej raczej nie będzie miał korzystnego wpływu na zdrowie dziecka, które powinno otrzymywać ładunki od dzieciństwa. Plac zabaw to właśnie miejsce, w którym dziecko oddycha świeżym powietrzem i aktywnie spędza czas.
Po co dzieciom plac zabaw?
Dlaczego dziecko wybiera telewizję? Bo po prostu nudzi się na zewnątrz. Ale jeśli Twoje podwórko ma dobry plac zabaw https://przystansklep.pl/parki-zabaw-dla-dzieci-zewnetrzne/, dziecko będzie miało coś do roboty. Nowoczesne place zabaw to nie tylko piaskownica, huśtawka i drążek. Często przypominają mini atrakcje na świeżym powietrzu. Kompleksy zabaw dla dzieci obejmują różne labirynty, zjeżdżalnie, karuzele.
Na takiej platformie czas dziecka przeleci niezauważenie. Dziecko z wielką przyjemnością spędzi całe dni na placu zabaw, zjeżdża po zjeżdżalniach, wspina się po drabinkach. W ten sposób wzmocnione zostaną wszystkie grupy mięśniowe Twojego dziecka. Dobry wpływ na psychikę mają spacery po placach zabaw. Wydając ogromną energię podczas aktywnej zabawy, dziecko zachowuje się spokojnie w domu.
Wyposażenie placu zabaw jest zaprojektowane tak, aby dziecko mogło rozwijać się fizycznie za pomocą zabawy. Każdy element skupia się na treningu i rozwijaniu różnych zdolności fizycznych dziecka. Tak więc pionowo ułożone siatki, ścianki i liny przyczyniają się do rozwoju siły fizycznej i koordynacji ruchów, bujające się konstrukcje rozwijają w nim poczucie równowagi, a huśtawki pomagają dziecku w koncentracji.
Ponadto wszystkie te ruchy, które dziecko wykonuje podczas zabawy na placach zabaw nie tylko pomagają wzmocnić mięśnie i rozwijać zdolności fizyczne, ale także pobudzają przemianę materii w organizmie, trenują wytrzymałość, a wraz ze świeżym powietrzem, na które dziecko jest stale narażone, przyczyniają się do jego odporności.
Również place zabaw mają ogromny wpływ na rozwój intelektualny dzieci. Wszelkiego rodzaju place zabaw dają dzieciom możliwość komunikowania się. Dzięki temu dzieci nie tylko trenują swoje ciała, rozwijają wytrzymałość i zwinność, ale także zyskują umiejętności komunikacyjne, uczą się znajdować ze sobą wspólny język. Na placach zabaw dziecko poznają zasady zachowania w grupie, a gry rozwijają wyobraźnię dzieci, uczą poznawania życia poprzez zabawę.
Jak powinny wyglądać place zabaw dla dzieci?
Przede wszystkim muszą być bezpieczne. Jeśli w pobliżu znajduje się jezdnia, teren musi być bezpiecznie ogrodzony. Wszystkie elementy placu zabaw muszą być mocne i dobrze zamontowane. Place zabaw to doskonałe nowoczesne rozwiązanie na podwórko i na miejski plac zabaw. Duży wybór modeli i konfiguracji pozwoli dobrać najlepszą opcję do konkretnych warunków.
Czego dzieci uczą się na placu zabaw:
0–3 lata. W tym wieku dzieci aktywnie eksplorują wszystko, co je otacza, za pomocą wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Odkrywają różne tekstury (piasek, kamyki, kora, trawa). Uczą się, co jest zimne, a co ciepłe, gładkie, a co szorstkie. To z kolei przyczynia się do rozwoju myślenia, mowy, uwagi i wszystkich systemów sensorycznych. Dzieci w tym wieku opanowują proste ruchy (kołysanie, zejście z niskiej i niezbyt wysokiej zjeżdżalni) i zdobywają pierwsze doświadczenia towarzyskie, poznają się, zaczynają bawić się i nawiązywać przyjaźnie.
3–7 lat. Dzieci próbują bardziej skomplikowanych zabaw, odgrywając różne i wymyślając historie. Wyimaginowany dom jest bardzo ważną częścią placu zabaw. Dzieci szybko się w nim zadomowiają i zaczyna się długa zabawa z wieloma wątkami. Ponadto w wieku przedszkolnym dzieci opanowują wyższe struktury ruchu, huśtawki o większej amplitudzie ruchu. Bawiąc się wodą i piaskiem, uczą się eksperymentować i badać różne stany materiałów. A jeśli wykopiemy tunel czy dach się utrzyma, czy zawali? Jak wysoka będzie wieża z mokrego piasku? Czy kopiec się utrzyma? Plac zabaw zamienia się w biuro architektoniczne i eksperymentalne laboratorium naukowe.
8-12 lat. W tym wieku dzieci stają się jeszcze bardziej mobilne i coraz częściej podejmują ryzyko. Chcą wspinać się wyżej, utrzymywać równowagę, być zręcznym i odważnym a co najważniejsze, pokazywać to innym. Plac zabaw dla dzieci staje się miejscem przygód (wspinać się, czołgać, zawisnąć), które wymagają towarzystwa.
13-15 lat. Nastolatki też lubią się na czymś huśtać, gdzieś wspinać i nad czymś przeskakiwać, stąd pasja do zabawy na murkach, drążkach, rurkach, jest dla nastolatków absolutnie naturalna. Ale w tym wieku komunikacja staje się jeszcze ważniejsza, tworzą się grupy zainteresowań, uczą się być dorosłymi.
Jak stworzyć idealny plac zabaw dla dzieci?
Nowoczesny plac zabaw nie powinien ograniczać dziecka do określonych scenariuszy, ale jednocześnie ważne jest, aby stymulował rozwój różnych umiejętności, od motoryki po orientację w przestrzeni. Według ekspertów idealny plac zabaw łączy w sobie przestrzenie do aktywnych i cichych zabaw, pozwala na zabawę samemu i w towarzystwie, a także nie zapomina o rodzicach: powinni czuć się komfortowo zarówno przy dołączaniu do zabawy, jak i spokojnym oglądaniu jej z boku.
Rozwój przestrzeni dla dzieci jest nieodzowną częścią komfortowego środowiska, które tworzone są w przemyślanych projektach. Dziecko musi gromadzić doświadczenie życiowe, stawiając czoła różnym środowiskom i właściwościom fizycznym. Place zabaw dla dzieci powinny promować wyrażanie siebie i rozwój umiejętności badawczych. Tutaj dzieci mogą samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z dźwiękiem, mechaniką i optyką, rozwijać swoją wyobraźnię za pomocą labiryntów. I zawsze trzeba pamiętać, że plac zabaw dla dzieci powinien być ciekawy każdego dnia, a nie tylko raz w roku.